A- A A+

Јачање система подршке женама жртвама насиља

У оквиру глобалне кампање „16 дана активизма против насиља над женама“, Савет за родну равноправност и једнаке могућности Града Новог Пазара одржао је радни састанак под називом „Систем подршке женама – од пријаве до санкционисања“. Представници релевантних институција представили су своја искуства и изазове са којима се сусрећу у раду са жртвама родно заснованог насиља.
Председница Савета, Алма Шаренкапић, истакла је значај добре повезаности институција и сталног унапређења сарадње.
„За нас је важна добра умреженост институција, која захваљујући оваквим састанцима постаје чвршћа. Реч је о мрежи – својеврсном црвеном аларму који се укључује када је жена најугроженија, а одважна да пријави насиље. Ако карике нису довољно повезане, на крају пропада жена, жртва породичног насиља“, нагласила је Шаренкапић.
Једна од тема састанка била је и анализа разлога због којих жртве у пракси одустају од кривичног гоњења насилника. Учесници су разговарали о томе како препознати тренутак у коме жртва бира повлачење, али и како је оснажити да истраје у процесу, идентификује насиље и демистификује понашање насилника.
Представници институција нагласили су да је рад на овом комплексном питању заснован на тимској процедури, која подразумева континуирану, правовремену и свеобухватну комуникацију свих чинилаца у систему заштите.

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
imas pravo besplatna pravna pomoc 2