A- A A+

Градски урбаниста о радовима на реконтрукцији тврђаве и Алтун Алем џамије

Говорећи о реконструкцији Безастана, Елвир Хамидовић, главни градски урбаниста је казао да се ради на сређивању дотрајалих и урушених делова зидина јужног бедама, нагласивиши да се “никако се не ради о томе, како други причају, да се радови изводе офрље. Ради се о тоталном непознавању ствари, непознавању материје, која је у ствари уско специлизована делатност инжењера из Републичког завода за заштиту споменњика.”

Хамидовић се осврнуо на деликатност и специфичност радова: “Чак су и мени ти поступци и начин извођења страни, и мени је заиста веома велико уживање да пратим и слушам и нешто ново и учим како се ради по први пут на овим просторима, откако је саграђено за време Турака. Сви радови се изводе исклучиво по техничкој документацији коју је урадио Републички завод за заштиту споменика културе на челу са тимом инжењера који се баве рестаурацијом, санацијом и реконструкцијом и ревитализацијом културно-историјских споменика.” Радове изводи фирма која има лиценцу, која у исто времено изводи радове и на Северној табији, која је изводила радове и на Кули мотрији која је такође изводи радове санације, реконструкције и ревитализације Алтун Алем џамије.

Архитекта Елвир Хамидовић је детаљније појаснио сами процес реконтрукције “У питању је сређивање дотрајалих и ошећених зидова који су почели да се урушавају. Ради се о пажљивој демонтажи свог камења а некад, нажалост, мора бити употребљена сила. То је камење које је тешко по неколико десетина килограма. Након тога следи сређивање једног дела, врши се враћање камења уз претодно обележавање. Такође, врши се повезивање са постојећом конструкцијом. Шупљина између здраве зидне масе и новог зида биће повезана везивним средствима камена трпанца и малтера, које је специјално направљено по рецептури која је изграђена за јужну и севену табију. Стручњаци из завода узели су узорке материјала, однели на испитивање и утврдили састав. То је идентичан материјал којим се радило за време Турака. Значи, ради се на најболи могући начин. Везивање старе и нове конструкције веже се челичним анкерима који су отпорни на корозју. Реконструкција оваквих културно- историјских споменика не ради се рушењем објеката багерима и зидањем нових објеката.”

Коментаришући наводе да се радови на реконтрукцији православних објеката раде боље Хамидовић је нагласио да су га такве спекулације увредиле. “Радио сам и на радовима који су се изводили на манастиру Сопоћани и на Алтун Алем џамији. Апсолутно није тачно да се радови тамо изводе квалитетније”

Што се тиче Куле џепхане он је казао да се радови изводе фазно. “Прва фаза, то је фаза стабилизације постојећих зидова са унутрашње стране. Док течу радови ми ћемо настојати да дође до измене пројектног решења на наше задовољство и на задовољство завода. Тек ће се онда приступити извођењу радова на изградњи односно реконструкцији Куле Џепхане.”, казао је Хамидовић.

Он је нагласио да завод тражи аутентичне доказе и да је град проследио документацију из историјског архива и музеја.

“Ми нисмо задовољни оваквим решењем и желимо да се оно одради и другачије”, закључио је Хамидовић.

Говорећи о реконтрукцији Алтун Алем џамије, Хамидовић је казао да “је то један бисер који ће бити после толико стотина година, значи од 1550. када се сматра завршетак изградње”, имати своју ревитализацију . Хвалећи посвећеност реконстркцији џамије он је истакао са каквом се пажњом стручњаци односе према Алтун Алем џамији “како према ентеријеру, екстеријеру тако и статичкој стабилности целог обика. По његовим речима сарадња са Исламском заједницом и архитетктицом Џемилом Еминовић је изузетно добра.

Градски урбаниста Хамидовић се затим осврнуо на радове које се изводе на Новопазарској бањи као неадекватних и примену неадекватних грађевинских материјала у њеној реконструкцији.

На крају је закључио да културно-историјску баштину “не треба ми да бранимо од других, треба да је бранимо од нас самих овде.”

Фото галерија

 

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops