О слободном приступу информацијама од јавног значаја, законодавству у пракси, у Новом Пазару је данас одржана обука овлашчених лица за поступање по захтевима за приступ информацијама од јавног значаја. Оваква обука одржава се у четири локалне самоуправе у Србији уз подршку мултидонаторског пројекта под називом ‘’Подршка јачању владавине права у Републици Србији’’.
Пројекат финансирају ЕУ, немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој (БМЗ), и Аустријска развојна сарадња (АДЦ), док је за имплементацију ове пројектне активности задужена Аустријска развојна агенција (АДА).
Циљ је да се овлашћена лица за поступање по захтевима за слободан приступ информацијама од јавног значаја упознају са актуелним законским решењима (у ЕУ и Републици Србији ) и оспособе за правилну примену Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја.
С обзиром да је од фебруара 2022. године на снази измењени закон, који, према речима Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милана Мариновића, има доста добрих страна, али и недостатака, разговор о законодавноству и пракси у овој области је од велике важности.
”Данашње предавање је веома важно у актуелном тренутку с обзиром да смо већ неколико месеци на удару једне мање групе адвоката, која врши системску злоушотребу овог права. Сви органи власти у Србији су погођени, поготову они најбројнији, а економски најслабији: месне заједнице, основне школе, домови здравља, центри за социјални рад, установе цултуре, предшколске установе. Они се жале да силне паре одлазе из буџета у џепове те неколицине адвоката у Србији, којих нема пуно (десетак, петнаест). На тај начин се обесмишљава и само право, и нажалост, они који користе закон у праву сврху, у сврху у коју је донет да грађани контролишу како функционише власт (како се спроводе јавне набавке, троше паре из буџета, како се запошљава и слично), сада теже дођу до тих информација због таквих злоупотреба”, каже Мариновић.
На питање да ли измене закона дају резултате и да ли су, и у којој мери сада доступније информације од јавног значаја, Повереник каже да има помака. Истиче да је проценат уложених жалби, које су раније остајале без икаквог одговора, са 80 сведен на 35 одсто.
О овој теми у Новом Пазару су говорилие и Росана Лемут – Стрле из Словеније и помоћница генералног секретара – из Сектора за жалбе и извршења у области приступа информацијама од јавног значаја Славољупка Павловић.
Осим подизања капацитета у примени Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, овакве теренске обуке имају за циљ и подизање свести шире јавности и информисање грађана у овој области.