A- A A+

Пројектом прекограничне сарадње обезбеђене посуде за примарну селекцију отпада

Национална алијанса за локални економски развој, у партнерству са Градом Новим Пазаром и ЈКП „Градска чистоћа“, обезбедила је 1.500 посуда за примарну селекцију отпада, за 750 домаћинстава.
Програм поделе реализован је у оквиру пројекта прекограничне сарадње“ БЕСТ – Сарадња у управљању отпадом“, а спроводе га НАЛЕД и ЈКП „Градска чистоћа” Нови Пазар у Србији и Центар за екотоксиколошка испитивања – ЦЕТИ и општина Мојковац у Црној Гори, а финансира Европка унија.
 
“Циљ нам је да степен рециклаже отпада у Новом Пазару овој фази подигнемо у за 20 процената. Рециклажа је будућност на којој инсистирамо. Желимо да развијамо примарну селекцију и да се рециклира све више отпада. Пројекат је изузетно важан, активно радимо на подизању свести у градовима и општинама Црне Горе које су партнери на пројекту, а заједнички задатак јесте да кроз подизање свести и едукацију грађана кроз пар година можемо да кажемо да су локалне заједнице обухваћене пројектом еколошки освешћене“, рекао је Слободан Крстовић, директор за одрживи развој НАЛЕД-а, истичући да је предвиђено да се кроз овај пројекат заокружи поступак сакупљања и рециклаже стаклене амбалаже.
Реч је о завршној фази пројекта и Градска чистоћа је добила 1.500 посуда, капацитета 120 литара за пимарну селекцију отпада у домаћинствима.
 
„Плава посуда је предвиђена за одлагање папира и картона, а жута за пластичну амбалажу и лименке. ИПА програм инсистира на сарадњи прекограничних општина и партнество је изванредно са општином Мојковац. Што се Новог Пазара тиче, ово је један у низу преојеката које град спроводи у циљу унапређења животне средине и смањења загађења. Грађани се јављају, заинтесовани су да рецилклирају, а сваки прикупљени килограм за рецилклажу значи мање отпада на депонији, смањење трошкова и елиминацију могућности самозапаљења у летњем периоду. Систем прикупљања отпада за рециклажу је успостављен према Оперативном плану који реализује ЈКП ’Градска чистоћа’“, рекао је извршни директор за економско финансијске послове у предузећу Суад Љајић.
 
Овај и слични пројекти чија је реализација предвиђена за наредни период имају за циљ да значајно допринесу поспешивању опште еколошке свести.
„За почетак је пројектом обухваћено 750 домаћинстава. Имајући у виду удаљеност депоније од града, пројекат ће осигурати значајну уштеду, али нам је циљ и развијање еколошке свести, као и ширење обима овог пројекта на друга насеља. За сада су обухваћени делови града који имају техничке услове. Наставак сарадње очекујемо и кроз различите друге пројекте у наредном периоду“, рекао је градоначелник Нихат Бишевац.
 
Пројекат БЕСТ – Сарадња у управљању отпадом започео је априла 2023. године и трајаће до априла 2025, а подржава га Европска унија кроз Програм прекограничне сарадње ИПА ll.
Основни циљ пројекта је унапређење управљања отпадом и јачање капацитета јавних комуналних предузећа за сакупљање и примарну селекцију отпада у пограничном подручју између Србије и Црне Горе.
 

Фото галерија

 

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops