A- A A+

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је изградња и пуштање топлане на биомасу у Новом Пазару само почетак улагања у овај крај, те најавила изградњу још једне топлане како би се задвољиле велике потребе града.
Михајловић је на свечаном отварању топлане на биомасу у Индустријској зони казала да Нови Пазар, као град који је имао проблема са квалитетом ваздуха, заслужује да се греје на здрав начин.
“Оно што је бољитак и што је добро за све грађане Новог Пазара јесте да ће топлана радити 24 часа. Ова топлана ће имати нулту емисију сумпор-диоксида, имаће 87 одсто мање емисије угљен-диоксида и није у центру града”, казала је Михајловић.
Михајловић је додала да је Влада Србије претходно урадила пројекат са немачком владом и КфW банком којим су смањили губитке у топловоду са 22 процента на осам процената.

Градоначелник Новог Пазара Нихат Бишевац казао је да је значај пуштања у рад нове топлане вишеструк.
“Пре свега самим измештањем топлане из строгог центра града у индустријску зону имаћемо знатно чистији ваздух. Чистије гориво уместо мазута, који се досад користио, биће биомаса и гас где су мали проценти загађења” навео је градоначелник Бишевац.
Пројекат изградње топлане на биомасу, нове топловодне мреже и реконструкције постојеће вредан је 6,5 милиона евра, од којих је милион грант Владе Швајцарске, а остало кредит немачке развојне банке КфW.
Свечаности пуштања топлане у рад присуствовао је директор швајцарске сарадње за сарадњу у Србији Ричард Коли, амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад и директор канцеларије КфW банке у Београду Рудигер Хартман.
Топлана је изграђена у комплексу некадашњег Текстилног комбината “Рашка”, има један котао на биомасу јачине осам мегавата и два помоћна, јачине 4,5 и седам мегавата, који ће као енергент користити гас.
Изграђено је око 1.800 метара нове топловодне мреже и реконструисано 700 метара постојеће, уз реконструкцију 85 топлотних подстаница.
Њеним пуштањем у рад биће увећани капацитети за даљинско грејања стамбеног и пословног простора са 100.000 на 240.000 квадрата. Радове на топлани је изводила аустријска компанија Урбас, радове на топловоду фирме Изоплус и Изолир, а реконструкција подстаница поверена је београдском Термомонту.

 

Фото галерија

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops