A- A A+

Милић: Није било прекрајања резултата и кршења изборне воље

Председник Градске изборне комисије (ГИК) Новог Пазара Радослав Милић изјавио је да у том телу није било прекрајања резултата и кршења изборне воље на локалним изборима у овом граду.

Он је на конференцији за новинаре рекао да је контрола изборног материјала и поновно бројање гласова на 15 бирачких места, рађена на захтев Странке правде и помирења, СДА Санџака и Грађанског покрета Санџака, показала да је било минималних грешака које нису могле да утичу на изборни резултат.

Нагласио је да је тих 15 бирачких места обухватало 32 одсто (28.046 бирача) укупног броја уписаних бирача у Новом Пазару, те да је у џаковима, прегледано 14.380 гласачких листића.

“Утврђено је да је у џаковима било девет више неважећих, а 18 мање важећих листића него што је било заведено у записницима. За листу ‘Европски Нови Пазар’ је у џаковима било седам гласова мање него у записницима, за листу ‘Александар Вучић’ један више, Един Ђерлек 24 мање, СДА Санџака осам више и ГПС један више него у записницима”, рекао је Милић.

Казао је да је бројање гласова вршила трочлана комисија састављена од “два представника опозиције” и “једног позиције”, као и да су сви они након завршене контроле потписали записнике.

“Међутим, на седници Градске изборне комисије једногласно су усвојени записници о контроли које су тражили SPP и СДА Санџака, док је записник о контроли коју је тражио ГПС усвојен већином гласова девет напрема седам”, додао је Милић.

Поручио је да су утврђене грешке “далеко испод 10 одсто” (заправо су испод један одсто) што онемогућава да се изврши контрола још пет бирачких места.

Одговарајући на оптужбе опозиције да су записници са бирачких места прекрајани, Милић је рекао да то није тачно, већ да су само у ГИК, уз “присуство представника SPP и ГПС, а не СДП и СНС”, исправљане математичке грешке у укупном збиру.

“Такав записник би одлазио екипи Завода за статистику који би га скенирали, слали Републичкој изборној комисији и податке уносили у табелу у којој се по аутоматизму, уз формулу која се користи годинама, па и на изборима за Бошњачко национално вијеће, обрачунавају резултати и мандати. Представници свих листа су били ту док се и последњи записник није унео и изашли су резултати. Све је било у реду, сви су потписали записнике о ономе што су бројали на бирачким местима, без једне примедне, отишли су кући, а онда су тек сутрадан почеле оптужбе”, изјавио је Милић.

Одбацио је оптужбе и да су џакови са гласачким листићима донети у шест ујутру уз објашњење да је могуће да су председници бирачких одбора због умора и дугог чекања да се материјал прегледа отишли да одоморе, уз напомену да су џакови све време били запечаћени.

“Законска је обавеза да се материал, запечаћен, преда до осам сати. Неистина је да је џакове унео неко други, да су извучени из аута или не знам шта. Донели су их сами, била је присутна комплетна изборна комисија, нико није дао примедбу због тога што су закаснили”, закључио је Милић. Сви изети подаци, сва документација из овог изборног процеса, биће доступна на сајту Републичке изборне комисије.

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops