У оквиру Јавног позива за иновативне пословне моделе који је подржао Програм за развој УН у Новом Пазару је одржан Инфо дан, а присутне је поздравио градоначелник Нихат Бишевац. Програм који као фокус третира декарбонизацију, односно праведну зелену транзицију, финансира Влада Јапана, са идејом да подржи јачање привредног сектора.
„Свесани смо да се у јавном сектору, на глобалном нивоу и у унутрашњим оквирима, стално доносе нови прописи. Нарочито је то изражено у сектору привреде, те пословање наших привредника изискује промене. Сем декарбонизације, потенцијални пројекти треба да допринесу смањењу енергетског сиромаштва“, казала је испред УНДП Анђела Вила, пројектни асистент, истичући да сваки привредник са идејом која ће да унапреди пословни модел, запосли угрожене категорије становништва и смањи емисије штетних материја, може да добије подршку. Обим подршке зависи од далекосежности резултата пројекта и мора да садржи социјалну компоненту.
„Важно је на конкретним основама показати како нов пословни модел доприноси заједници, и то не само у еколошком смислу. Не мора бити реч о иновацији по сваку цену, о технологијама, већ се наша пројкетна подршка односи на све што доприноси конкретном развоју производње и ангажовању људи“, казала је Вила.
Јавни позив објављује Програм Уједињених нација за развој (УНДП), у оквиру пројекта „Иновативна и праведна зелена транзиција као алат за обезбедјивање системске енергетске сигурности и смањење енергетског сиромаштва“ који се реализује у партнерству са Министарством рударства и енергетике и Министарством заштите животне средине.
Предложена решења треба да допринесу смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) и смањењу загађења животне средине, диверсификацији производње електричне енергије, подстакну развој нових грана привреде и женског предузетништва, као и да омогуће отварање нових радних места и преквалификацију радника, из сектора који се базирају на употреби фосилних горива. Такође, очекује се да предложена решења допринесу смањењу зависности земље од увоза енергије.
Такође, подршку могу добити и предлози одрживих модела пословања који представљају подршку привредног сектора активностима у циљу смањења енергетског сиромаштва индивидуалних домаћинстава. То подразумева, на пример, подршку индивидуалним домаћинствима која трпе или су угрожена енергетским сиромаштвом, у виду олакшица приступу чистој, јефтинијој, сигурнијој и ефикаснијој топлотној и електричној енергији (замена индивидуалних ложишта, врсте енергената и сл.), као и у виду олакшица у циљу повећања енергетске ефикасности стамбених објеката (нпр. замена столарије).
Јавни позив ће бити објављен до 7. јула 2023. године. Све информације о јавном позиву могу се пронаћи на следецем линку: https://www.undp.org/sr/serbia/news/traze-se-inovativna-resenja-za-proizvodnju-elektricne-energije-iz-obnovljivih-izvora-i-smanjenje-potrosnje-energije
Фото галерија