Чланица Градског већа Милица Манчић, руководилац Одељења за заштиту животне средине Иван Милановић, шеф одсека у Одељењу за стамбене, комуналне и послове саобраћаја Малића Плојовић и начелник Градске управе Џемил Диванефендић обратили су се јавности у циљу презентовања еколошких активности у 2022. години као и презентовања планова за идућу годину.
„Активности у циљу заштите и унапређења животне средине су бројне. Спроведено је пошумљавање у оквиру пројекта „Зелена регулатива“, и том приликом засађено је 1135 садница лишћара и четинара, у вредности од преко 11 милиона динара. У току је замена котлова у школама Мур, Текстилној и Техничкој школи које ће уместо фосилних горива, користити пелет. Пројекат је вредан готово 24 милиона динара. Уредили смо два еко парка, у улици Генерала Живковића и насељу Дежевски пут, у шта је уложен 31 милион динара. Реализован је пројекат превенције, нелегалног одлагања и уклањања отпада са десет локација и извршен мониторинг чинилаца животне средине. Спроведена је дератизација зелене, робне и кванташке пијаце и шеталишта поред река Рашке и Јошанице. Извршена је набавка за селективно одвајање отпада и спроведен низ активности у циљу едукације и промоције животне средине. У току су радови на пројекту санације депоније Голо брдо, као и пројекту који се тиче формирања регионалне депоније, уз израду локалног плана управљања отпадом, у сарадњи са Саобраћајним институтом“, казала је Манчић истичући да на локалном нивоу постоји свест о потреби да се интензивније и свеобухватније делује и у будућности.
„Желели смо да укажемо на наше настојање да се свеобухватно и темељно бавимо различитим областима како би допринели квалитету живота грађана. Посебно је у плану израда плана и програма који се тиче праћења и побољшања ниова квалитета ваздуха. Спроводе се од стране Министарства обуке и на то је усмерена посебна пажња“, казала је Манчић.
Осврћући се на актулену тему, квалитет ваздуха на територији града, руководилац Одељења за животну средину Иван Милановић истакао је да је реч о комплексном питању које је током грејне сезоне не само у нашем, већ и у фокусу људи у читавој Србији, на нивоу свих локалних самоуправа.
„Ово питање обуквата потребу за предузимањем мера али не само на локаном ноивоу. У 2020. смо, свесни потребе да пратимо стање, поставили мерну станицу за праћење квалитета ваздуха. Станица се налази у центру града и мери квалитет ваздуха у реалном времену, 365 дана у години. Многе локалне сампураве, за разлику од нас, овај корак нису предузеле“, казао је Милановић, истичући да је према званичним подацима квалитет ваздуха зна бити незадовољавајући у периоду грејне сезоне.
„Мимо грејне сезоне, квалитет ваздуха је задовољавајући. На квалитет ваздуха утиче недовољно сагоревање чврстих горива, односно честице пм2,5 и пм10 честице које се акумулирају у метеоролошким условима без ветра и падавина, у току грејне сезоне, како сам већ рекао. Град ће у наредној години поставити још две мерне станице у различитим деловима града , управо са жељом да пратимо резултате мерења“, рекао је Милановић, истичући да нема прекорачења осталих параметара, чак ни у зимском периоду. Сходно чињеници да на квалитет ваздухга утиче интензитет саобраћаја, град предузима конкрене мере.
„Измештање градске топлане и прелазак са мазута на биомасу, уз замену око 70 индивидуалних ложишта по конкурсу, у центру града, уз пошумљавање подручја, дају резултате. Ако упоредимо податке из ове године и податке из истог интервала претходне године уочићемо да је, према резултатима мерне станице, дошло до значајног смањења просечног присуства пм2,5 и пм10 честица“, поручио је Милановић, наглашавајући да су подаци са мерне станице у сваком тренутку и сваком појединцу доступни, не само у Новом Пазару већ и у целој Србији.
„Сведоци смо да се по друштвеним мрежама појављују различити подаци за које не знамо одакле потичу и нису преузети са званичних мерача. Препорука је грађанима да преко званичних канала прате податке, уз напомену да евентулано повећање пм 2,5 и пм 10 честица настаје у појединим тренуцима и не траје више сати или дана. Препорука је да људи у тим кратким временским интервалима смање физичку активност и боравак на отвореном простору“, реко је Милановић, наглашавајући да је значајна концентрација магле у последња три дана допринела знатно лошијем квалитету ваздуха.
План квалитета ваздуха је стратешки, јако комплексан документ који мора бити свеобухватан. Министарство је на јако мали број оваквих планова до сада дало сагласност, а Град Нови Пазар настоји да кроз обуке створи услове за приступање изради документа, са циљем да обуквати примењиве, реалне мере. Пре дседтак дана План квалитета ваздуха усвојила је Влада Србије и са тим планом морају бити усаглашени локални акти.
Из Градске управе наглашавају да је контрола индивидуланих ложишта, као извора загађења, предузета у неколико случајева где постоји сазнање да су као огрев коришћене неадекватне, токсичне супстанце и отпад.
„Инспекцијски органи су поступили у складу са надлежношћу и спроведени су одређени поступци. Проширење активности инспекције кроз рад комуналне милиције допринеће корпусу мера у циљу решавања проблема загађења. Транспарентно радимо, инсталирали смо међу првима мерну станицу и ушли у реализацију низа пројеката како би испратили степен квалитета ваздуха у различитим деловима града. Много тога нисмо ни поменули јер интензивно радимо и мултиплицирамо активности у жељи да Нови Пазар буде добро место за живот“, казао је начелник Градске управе Џемил Диванефендић.
Малића Плојовић, из Одељења за комуналне, стамбене и послове саобраћаја подсетила је да су овлашћења локалних служби јасно дефинисана и подлежу извесним ограничењима.
„Имамо информације да се отпад преузима од произвођача и користи као огрев. Инспекција, да би то утврдила мора ући на приватни посед а знате када је и коме то омогућено. Инспекција зависи од добре воље власника поседа. Проблем смо решили да решавамо систематски, обилазећи власнике производног отпада надлежне службе ће утврђивати да ли субјекти поседују документ о кретању отпада или не. Такав се отпад нажалост не само сагорева, већ баца и у реке и одлаже на неадекватан начин. Зато ћемо, уз подршку ресорног министарства и УНДП набавити возило за прикупљање овакве врсте отпада“, рекла је Плојовић.
На конференцији је било речи и о разлозима уклањања топола из улице Руђера Бошковића.
„ЈКП чистоћа поверено је одржавање зелених површина. По њиховом захтеву, а на основу пријаве грађана, стручна лица су утврђивала да ли су стабла тополе у улици Руђера Бошковића здрава и да ли, стањем у коме се налазе угрожавају безбедност становништва и проток саобраћаја на овој локацији. Утврђено је да је око 70 стабала, висине од 17 дпо 30 метара, а старих по педестак година, у стању видљивог сушења примарних и секундарних грана, што указује на опасност по безбедност околинео. Дато је мишљење о неопходности уклањања стабала на безбедан, јасно утврђен начин“, појаснио је руководилац Одељења за животну средину Иван Милановић, наглашавајући да је безбедност грађана приритет око кога нема компромиса. Стабла ће, закључио је Милановић, с почетком пролећне сезоне бити замењена адекватним, новим садницама.