A- A A+

Почињу радови на изградњи "паметне зграде"

Поводом почетка радова на изградњи Смарт уп цитy центра, Нови Пазар је посетила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић. Након састанка у Градској управи, министарка Беговић је у друштву министра за туризам и омладину Хусеина Мемића, као и домаћина, градоначелника Новог Пазара Нихата Бишевца и заменика градоначелника Владимира Маринковића, обишла локацију на којој ће “паметна зграда” бити изграђена.

“Сведочим почетку реализације пројекта. Центар је замишљен да подржи развој старт уп компанија које ће настајати у овом региону. Видим фантастичну енергију и одлучност, како локалне власти тако и људи који раде на развоју центра. Мислим да ће Старт уп променити будућност целог овог краја јер стварамо окружење које је прилика за младе предузетнике да, отварајући компаније, развијају економију заједнице. За десетак година ће, сигурна сам, рад овдашњих младих ИТ стручњака утицати на економију целе земље”, поручила је министарка Беговић, истичући да је нарочито фасцинирана одлучношћу људи, што је добар модел и значајна подршка младима.

Окупљеним представницима медија се обратио министар туризма и омладине, Хусеин Мемић, човек који је у настанак Старт уп центра најгласније веровао и у време када је настајала сама идеја.
“Постојала је идеја за проширењем капацитета и добиће Нови Пазар овим пројектом савремено опремљен простор од 1050 метара квадратних. Обуку је прошло преко 1000 људи, од којих су многи постали програмери са платом која је данас далеко изнад просека у Србији. Отворили су неки млади и креативни људи, њих петоро и своје компаније, што је изузетан подстицај да остану у свом граду”, казао је министар Мемић.

Захвалност Министарству науке, технолошког развоја и иновација, као и министру туризма и омладине, који је развоју пројекта допринео са позиције директора новопазарског Културног центра, упутио је градоначелник Нихат Бишевац.
“Министарство науке, технолошког развоја и иновација обезбедило је 45 милиона динара. Пројекат је, због промена цена на тржишту са почетних 75, процењен на 96 милиона динара, од чега Град обезбеђује 51 милион динара. Центар је зузетно значајан, јер су будућност града млади, образовани људи, у овом случају ИТ стручњаци. Очекујемо даљу подршку министарстава, како би младим људима обезбедили још боље менторство, са циљем да усаврше менторске вештине и добију могућност да се запосле. Иновациони центар је основан пре две године и за кратко време је направљен изузетан резултат, до посла је дошло око 160 младих. Следећа жеља нам је изградња техноошког парка”, поручио је је градоначелник Бишевац.
Рок за реализацију прве фазе грађевинских радова на објекту Смарт уп центра је 150 радних дана. У колико временски услови дозволе, биће реализовани груби грађевински радови. Друга фаза подразумева извођење унутрашњих радова и комплетно функционално опремање објекта.

Менаџер постојећег Регионалног иновационог Старт-уп центра Шемсудин Плојовић истиче да ће “паметна зграда” бити дом за све људе који оригиналношћу и иновативношћу могу да допринесу развоју заједнице.
“Паметне, креативне и младе људе који су се посветили ИТ сектору подржали смо и подржавамо их различитим обукама. Циљ нам је да најпре постану економски независни а онда и да упошљавају друге. На целом путу ка реализацији идеје, највећи изазов је била инфраструктура, коришћене су изнамљене просторије. Надамо се да ћемо у најкраћем могућем року, почев од данас, добити простор који ћемо трајно користити, а који ће служити не само ИТ стручњацима већ и свим другим сферама, односно људима који су иновативни и склони новим решењима у различитим секторима”, поручио је Плојовић.
Осим подршке ресорног министарства, Града Новог Пазара и Културног центра у реализацији пројекта значајна је улога и Регионалне развојне агенције Санџака “СЕДА”, под чијим ће окриљем Смарт уп цитy центар у почетку функционисати, како би се временом развио у засебан пословни ентитет.

 

Фото галерија

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops