Град Нови Пазар је у партнерству са Удружењем психолога Нови Пазар приводе крају пројекат “Креирање wеб платформе за кориснике услуга социјалне заштите”. Данас је, као редовна пројектна активност у Новом Пазару одржан састанак.
Према пројекту чији је творац управо Удружење психлога, испоставило се да је граду потребна база података корисника који претендују да им се омогући нека од услуга из области социјалне заштите”, рекао је члан Градског већа Февзија Мурић, истакавши да је на локалном новоу развијено седам различитих услуга социјалне заштите.
“Потребе корисника су велике. У области планирања и предвиђања средстава у буџету, формирање базе је од кључног значаја, не само да би јасно дефинисали број корисника већ и приоритетне облике услуга, јер је то категорија која се мења”, поручио је Мурић, истичући да ће, као вид техничке подршке Одељењу за друштвене делатности ГУ бити доступни подаци, док ће један сегмент бити електронски доступан и родитељима корисника услуга. За њих је најважније да се могу електронски пријавити за неку од услуга, без одласка на шалтере и ношења документације.
Један од циљева је да комплетна база буде доступна Центру за социјални рад који ће према подацима креирати и презентовати потреба грађана за које град из буџета издваја новац.
Удружењу психолога Нови Пазар припала је улога реализатора пројекта.
“Наш је задатак био да увежемо јавни сецтор, у овом случају локану самоуправу и све организационе јединице Градске управе са пружаоцима услуга социјалне заштите. Пилот фаза пројекета биће тестирана и искоришћена за пружање услуга деци са инвалидитетом и сметњама у развоју. Користиће је за сада две лиценциране организације које су шружаоци овакве врсте услуга. Надамо се да ће база података функционисати у пуном капацитету и да ће остали пружаоци услуга социјалне заштите унети у регистар своје кориснике”, казала је Марија Тиосављевић, испред Удружења психолога Нови Пазар.
“Задовољство је што данас сумирамо резултате једног од наших најбољих пројеката. Циљ је подршка организцијама цивилног друштва, било у погледу доношења одлука или побољшања услуга према грађанима. Пројекат је добар пример партнерске сарадње. Кроз платформу ће, очекујемо, креирање социјалне политике уважити све потребе грађана Новог Пазара”, рекла је Данијела Божовић, програмска саветница АЦТ (Заједно за активно грађанско друштво) најављујући наставак сарадње са Градом и Удружењем психолога Нови Пазар.
Програм АЦТ, кроз који је реализован и пројекат Креирање wеб платформе за кориснике услуга социјалне заштите спроводе швајцарска невладина организација ХЕЛВЕТАС Сwисс Интерцооператион и Удружење грађана за демократију и грађанско образовање „Грађанске иницијативе“, у партнерству са Градом и Удружењем психолога Нови Пазар.