A- A A+

За сузбијање просјачења неопходна мултисектоска сарадња

Члан Градског већа Новог Пазара Февзија Мурић најавио је данас да ће надлежни органи, полиција, Прекршајни суд и Центар за социјални рад, у наредном периоду активније поступати у циљу сузбијања просјачења у граду, те да у односу на податке из прошле године, бројке говоре да је знатно смањен обим актуелног проблема.

Он је након састанка са представницима тих установа рекао да је просјачење комплексан и сензибилан проблем који се не може решити једним потезом, већ изискује координисану акцију бројних субјеката.

“Резултатима од 1. јуна, када је одржан први радни састанак до сада, смо задовојлни. Према извештају полиције и суда надлежног за санкционисање, прошле године је процесуирано 16 пријава, а ове године шест. Сузбијено је у значајној мери присуство просјака из других градова и општина. Људи се након процесуирања нису враћали у Нови Пазар. Ових 6 актуелних пријава односе се на грађане, односно претежно грађанке из Новог Пазара. Прекршајни суд, према евиденцији, нема проблем са одраслим мушким лицима, јер је њих лакше процесуирати. Ако лице није у стању да плати новчану казну, она се мења казном затвора и лице одлази на издржавање. Евиденција Центра за социјални рад као проблем препознаје учешће жена са малолетном децом у процесу просјачења. То је у погледу решавања узузетно компликована процедура. У суштини је за решавање проблема неопходно прихватилиште које, не само да нема Нови Пазар, већ нема већина градова у Србији. Најближе прихватилиште за децу, у Крагујевцу, нажалост је увек крцато”, поручио је Мурић.
На данашњем састанку представника служби надлежних за решавање проблема просјачења усвојена су четири закључка:

“Полиција ће, и то је први заључак, у координацији са Центром за социјални рад наставити да спроводи акције контроле подручја, где према подацима, живе лица укључена у просјачење. Град ће уложити напоре да уз неопходну подршку изгради прихватну станицу за децу и омладину, што би далеко олакшало неке поступке и збринуло најмлађе, препуштене улици.

"Значајну улогу у сузбијању просјачења имаће и комунална милиција са територије Новог Пазара која почиње са радом до краја године. Неопходна је мултисекторска сарадња јер је то једини начин да проблем буде решен”, казао је Мурић, истичући као последњи закључак са данашњег састанка апел медијима да едукују грађане.

“Грађани треба да схвате да докле год према оваквим лицима исказују хуманост и дају им новац, просјачења ће бити. Не баве се све сиромашне породице просјачењем, шта више, оне које су евидениране као присутне на улици, према подацима Центра за социјални рад, углавном су корисници социјалне помоћи и других облика подршке прописаних законом.

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops