A- A A+

Старт уп центар окупио младе стручњаке, “паметна зграда” следећи корак

Град Нови Пазар расписао је јавну набавку за изградњу иновационог “Смарт цитy центра”, прве паметне зграде која ће бити део Културног центра. У оквиру Иновационог центра спроводиће се обуке и програми за младе, у области израде иновационих решења за дигитализацију јавне управе на територији града. У овом тренутку, центар запошљава преко 150, а за практичан рад у сфери ИТ индустрије обучава 200 младих.
Циљ пројекта је оснивање што већег броја старт уп компанија које ће развијати иновациона решења у области дигитализације у јавном сектору, што ће допринети запошљавању младих и спречити одлив младих из Новог Пазара и региона.
“Реч је о регионалном пројекту од важности за локалну самоуправу али и приватни сектор. За две године, од када је отворен Старт уп центар, изузетан тим са визијом обезбедио је посао за озбиљан тим младих, висикообразованих људи, чије су зараде изнад просека зарада у нашој земљи. У овој години исти тим је израдио пројекат, обезбедио све грађевинске дозволе и омогућио да аплицирамо код ресорног министарства. Реч је о тиму чији су чланови из Новог Пазара”, поручио је градоначелник Нихат Бишевац.

Пројекат је вредан 75 милиона динара, од чега је Министарство за иновације и технолошки развој обезбедило 45 милиона, а Град као носилац пројекта суфинансира преостали део средстава.

Менаџер Старт уп центра, Шемсудин Плојовић истиче да ће сем подршке старт уп тимовима бити усмерен на развој иновационог предузетништва у целини.
“Имали смо много изазова али има Нови Пазар и много младих, паметних људи спремних да унапређујући своје потенцијале проналазе пут до финансијске независности и паметно користе своје капацитете и креативност. Старт уп центар има за претходне две године изузетне резултате у погледу стварања ИТ индустрије а сада желимо да идемо корак даље, јер су првобитне просторије постале премали простор у односу на реалне потребе. Важно је да, као у овом случају, постоји подршка од стране доносилаца одлука и када се све сабере, за резултат ћемо сви заједно добити највећи и најмодернији Старт уп цитy центар, нову индустрију која отвара простор за најбоље, нудећи могућност изууетне зараде, уз могућност да раде са сваког места где могу користити свој лаптоп”, казао је Плојовић.
Директор Регионалне развојне агенције СЕДА, Самир Качапор појаснио је да ће центар функционисати под окриљем СЕДЕ, док се не стекну услови да постане засебно правно лице.
“Седа је агенција која није невладина, већ ради под окриљем и за потребе локаних самоуправа. Изградићемо највећи и најмодернији центар у Србији, место где ће млади, ИТ али и стручњаци из свих других области моћи да развијају идеје, радећи изузетно плаћене послове у свом граду. Идеја је заживела пре око две године и данас, уз подршку градоначелника Нихата Бишевца и господина Расима Љајића имамо заокружену причу, на корак смо до изградње центра. Желимо да пронађемо нове донаторе, окупимо компаније и омогућимо младима да кроз програме обуке дођу до посла”, поручио је директор Регионалне развојне агенције СЕДА, Самир Качапор.
Партнер на овом изузетно значајном пројекту је Културни центар Нови Пазар. Иновациони центар је, по речима директора КЦ Хусеина Мемића, можда и најзначајнији пројекат до сада.
“За кратко време смо, радећи тимски и предано стекли услове за реализацију историске идеје. Озакоњењем објекта Културног центра стекли су се услови за реализацију нових планова. Комполетна пројектно - техничка документација за Старт уп центар одрађена је захваљујући агенцији СЕДА, Градска управа је за кратко време обезбедила дозволу и следи расписивање јавне набавке. Сведочићемо како на овим просторима, у центру града, ниче паметна зграда. Културни центар ће користити услуге Иновационог центра, који ће сваокоме у овом граду моћи да понуди неки интересантан садржај. У рекордном року урадили смо више него што је у једном моменту деловало могуће”, рекао је директор Културног центра, Хусеин Мемић. Он је подсетио да је Нови Пазар једини град који у једном тренутку остог циља окупља 350 младих људи. Према његовим речима, овај ће пројекат имати одлучујућу улогу у тежњи локалне самоуправе да младе, паметне људе мотивише да остану у граду.

Објекат ће бити мултифункционалан технолошки парк и простор који, сликовито речено, обједињује неколико ИТ фабрика са целокупном опремом. Поред запошљавања кадрова, подршке компанијама, нови центар ће наставити са програмом бесплатних едукација у циљу припрема младих за посао и популаризације иновационог предузетништва, од јавне управе до свих сегмената привреде.
У оквиру Смарт Цитy центра компанијама и грађанима ће бити доступна конференцијска сала, мултифункционалан, технички опремљен простор, кафе и простор за рекреацију. Свој кутак у оквиру најмодернијег објекта површине 1 050 метара квадратних, добиће и Регионално позориште Нови Пазар.

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops