A- A A+

Одржано јавно предавање и радионица за младе „Блокирај мржњу. Подели љубав!“ у Новом Пазару

У оквиру заједничке кампање Европске уније и Савета Европе  Блокирај мржњу. Подели љубав!“ одржано је јавно предавање и радионица у просторијама Канцеларије за младе Новог Пазара на тему говора мржње на друштвеним мрежама.

Кампања „Блокирај мржњу. Подели љубав!” има за циљ борбу против различитих облика говора мржње усмерених на одређене заједнице и појединце у Србији, посебно оне из осетљивих и мањинских група. Интернет омогућава велику слободу у изражавању различитих мишљења и тиме ствара утисак да су коментари који за нама остају пролазни и да не остављају трагове код особа којима су упућени. У онлајн свету било ко може постати жртва говора мржње, невезано за друштвени статус, године и пол којем припада. Говор мржње најчешће погађа угроженије групе људи попут жена, мањина, особа са инвалидитетом.

У предавању и радионици су учествовали амбасадори кампање и представници младих: глумац и амбасадор кампање Милош Тимотијевић, глумац и амбасадор кампање Славен Дошло, младе европске амбасадорке Теодора Цекић и Адријана Никитовић.

Поред њих, у предавњу и радионицу активно су учествовали и проф. Др Рифат Реџовић, члан кабинета градоначелника Новог Пазара задужен за образовање, пројектни менаџер Канцеларије Савета Европе Нинослав Младеновић, а предавање и радионицу модерирао је председник НВО Монитор, Александар Ивановић.

„Само зато што долази кроз речи, говор мржње није ништа мањи напад и не носи мање последице. Речима или сликама, онлајн или офлајн, то је и даље облик напада, агресије и неоправданог чина против људских права и слобода. Повређује људе, изазива дубоку људску патњу и лако може довести до фаталних исхода. Ипак, то је свакодневна реалност широм света, убрзана онлајн сфером, која захтева снажне заједничке напоре и институција и појединаца у борби против ње. Србија није имуна на такву реалност. Ова појава је битка коју треба да водимо заједно, битка у којој сваки појединац може да изврши огроман утицај“ – рекао је Нинослав Младеновић,  пројектни менаџер Савета Европе.

На предавању је било речи о разумевању говора мржње, расизма и дискриминације и њиховом утицају на појединце. Такође, представљени су резултати истраживања о овим појавама на друштвеним мрежама.

„На основу резултата добијених истраживањем закључили смо да су одговори младих углавном идентични, односно истраживање је показало да нема значајних одступања у познавању појмова и облика говора мржње, али такође у погледу изложености младих говору мржње на интернету, гледајуćи регионе у Србији у којима је спроведено истраживање. Испитаници из ових региона (север, југоисток и југозапад) били су готово подједнако изложени говору мржње, односно сведоци распрострањености овде друштвено-негативне појаве. Овакви резултати готово да и не изненађују, имајуćи у виду да је интернет глобална комуникациона мрежа коју млади у модерном времену широко користе. Међутим, оно што је карактеристично за одговоре испитаника је недовољно познавање законског оквира и механизама заштите, као и изложеност младих говору мржње“ нагласио је Александар Ивановић, председник НВО Монитор.

Након уводне речи и представљања истраживања, организована је шетња градским шеталиштем до летње позорнице у Градском парку, на којој су исписане и изложене поруке против говора мржње.

„Нови Пазар је познат као град младих, чије су одлике мултикултуралност, мултирелигиозност и толеранција. Супротстављање говору мржње је стратешка одредница која се налази у основи обезбеђивања међусобног поштовања и уважавања, и пре свега међусобног поверења као социјалног капитала наше локалне заједнице. Неговање и промоција европских вредности и заштите људских права, а међу њима и права на једнакост и људско достојанство, су нешто чему посвећујемо посебну пажњу“, истакао је проф. др Рифат Реџовић, члан кабинета градоначелника Новог Пазара задужен за образовање.

„Различитости су богатство и оне се морају неговати и поштовати. Замислите ситуацију да одете у шуму и видите само једну врсту дрвета, исто тако замислите друштво без различитости, то би било  нешто што је сувише монотоно и нешто што не пружа сав тај квалитет обезбеђују различитости. Јавне личности морају да се баве проблемом говора мржње јер се ради о друштвено одговорној теми и зато што је много лакше живети са љубављу, него са мржњом,  и самом човеку који шири мржњу је тешко, као и оним особама према којима  је иста уперена. Због тога смо ми данас овде да ширимо љубав и блокирамо мржњу“, истакао је Милош Тимотијевић, глумац и амбасадор кампање.

Кампања „Блокирај мржњу. Подели љубав!” се одвија онлајн, путем страница на друштвеним мрежама (Facebook; Instagram; Twitter), као и кроз јавне догађаје. У ове активности укључене су истакнуте јавне личности, као и институције и активисткиње/активисти, који ćе кроз лична искуства, сведочења и размену добрих пракси промовисати различитост и равноправност у Србији и региону.

Кампања се проводи у оквиру пројекта „Промоција различитости и равноправности у Србији“ која је део заједничког програма Европске уније и Савета Европе „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“.

Фото галерија

Влада Републике Србије
USAID
EP 280 160 CIR1
Стална конференција градова и општина
OSCE
unops